Dotaz k poplatkům za odpady

Dobrý den,chci se zeptat, dnes jsem šla zaplatit poplatky za odpady za naši 5 člennou rodinu a zděsila jsem se, že místo 5000,-Kč jako loni, máme letos zaplatit už 6000,-Kč!!! A když jsem se s hrůzou zeptala, kolik si mám našetřit z mateřské na příští rok, tak mi paní Halířová pobaveně sdělila, že příští rok to bude zase o 250,-Kč na osobu dražší a další rok zase a tak se prý bude zdražovat každý rok!!!!!! To znamená, že pro naši 5 člennou rodinu už to bude příští rok 7250,-Kč!!!! A další rok 8500,-Kč!!! Kam až se dostaneme??? Proboha, z čeho budou lidi za chvíli živit své děti?! Proč máme být bití za to, že máme 3 malé děti?! V Olomouci mají sice poplatky dražší, ale děti do 16 let platí 50 %, proč tady i malé miminko platí plnou sazbu??? Za co? Děkuji za odpověď.

Výše poplatků za odpady

 

Dobrý den, paní Cásková,

 

 

 

poplatky za stočné a odpad (TKO) schvaluje každoročně v prosinci zastupitelstvo obce. Vzhledem k tomu, že letos došlo ke změně smluvních podmínek s odvozcem TKO, museli jsme zvednout poplatek za TKO na částku 400,- Kč/os/rok. Obec bude i přesto odvoz TKO (pravděpodobně) dotovat  z rozpočtu obce.

 

Poplatek za stočné má naše obec nižší než většina okolních obcí. Proto nemáme vytvořen žádný rezervní fond, ze kterého bychom hradili nutné opravy kanalizace a provoz čistírny odpadních vod (ČOV).

 

Vzhledem k tomu, že musíme v nejbližší době rekonstruovat část páteřní kanalizace od nákupního střediska k sokolovně a je nutná úplná rekonstrukce ČOV, muselo zastupitelstvo zvednout poplatek za stočné na 800,- Kč/osobu/rok.

 

Samozřejmě chceme získat na tyto akce nějakou dotaci od státu nebo z EU. Chceme, aby se poplatky zvyšovali co nejméně, ale bohužel je to nutné. Co bude příští rok, uvidíme ke konci roku 2018, kdy porovnáme příjmy a výdaje v této oblasti a podle toho bude zastupitelstvo schvalovat novou výšku poplatků (nebo je nechá ve stejné výši jako letos).

 

Jen tak mimochodem, je zjištěno, že zejména malé děti „dělají“ větší množství odpadů než dospělí (např. papírové pleny, obaly od výživ, vyšší spotřeba vody, apod.).

 

Věřím, že tuto situaci pochopíte. Pokud máte další dotazy, můžete přijít na OÚ, kde Vám na ně odpovíme.

 

 

 

Jan Spurný, místostarosta

 

Jméno a příjmení: 
Marie Cásková